Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
'Narodne novine', br. 127/17, 138/20, 151/22
Na snazi i primjenjuje se od 01. siječnja 2023.
I. TEMELJNE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuju se izvori sredstava i financiranje poslova iz samoupravnog djelokruga jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, raspodjela prihoda od poreza na dohodak, fiskalno izravnanje jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te financiranje decentraliziranih funkcija.
Članak 2.
Sredstva potrebna za obavljanje poslova iz svoga samoupravnog djelokruga jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave osiguravaju u svom proračunu.
Članak 3.
(1) Jedinice lokalne i područne
(regionalne) samouprave financiraju se prihodima od poreza, od pomoći te
iz vlastitih i namjenskih prihoda sukladno posebnim propisima.
(2) Prihod od poreza na dobit prihod je državnog proračuna.
(3) Porezi iz stavka 1. ovoga članka su zajednički porez i lokalni
porezi.
(4) Lokalni porezi iz stavka 3. ovoga članka uređeni su posebnim
propisima.
(5) Zajednički prihodi države, općine i grada su i prihodi od
ugovorenih godišnjih naknada za koncesije, prema Zakonu o koncesijama (»Narodne
novine«, br. 69/17.), i to:
1. za crpljenje mineralnih, geotermalnih i prirodnih izvorskih voda
2. za zahvaćanje voda za javnu vodoopskrbu.
(6) Prihodi iz stavka 5. ovoga članka dijele se između države,
općine i grada na čijem se području ostvaruje pravo crpljenja mineralnih,
geotermalnih i prirodnih izvorskih voda te zahvaćanje voda za javnu
vodoopskrbu tako da:
1. udio općine i grada u prihodu od naknada za koncesiju za crpljenje
mineralnih, geotermalnih i prirodnih izvorskih voda iznosi 50 %, a države 50 %
2. udio općine i grada u prihodu od naknada za koncesiju za
zahvaćanje voda za javnu vodoopskrbu iznosi 30 %, a države 70 %.
Članak 4.
Na uplate i povrate poreza iz članka 3. ovoga Zakona primjenjuje se pravilo o raspodjeli poreza u trenutku uplate i povrata, neovisno po kojem propisu je nastala porezna obveza niti po kojem propisu je došlo do uplate poreza za koji se radi povrat.
II. RASPODJELA POREZA NA DOHODAK
Članak 5.
(1) Porez na dohodak je zajednički
porez čiji se prihod dijeli između općina, gradova i županija.
(2) Prihod od poreza na dohodak raspodjeljuje se na:
1. udio općine, odnosno grada 74 %
2. udio županije 20 %
3. udio za decentralizirane funkcije 6 %.
(3) Općina, grad, županija i Grad Zagreb, koji prema
posebnim propisima financiraju decentralizirane funkcije, raspodjeljuju udio za
decentralizirane funkcije iz stavka 2. točke 3. ovoga članka na
sljedeći način:
– za osnovno školstvo 1,9%
– za srednje školstvo 1,3%
– za socijalnu skrb ‒ domovi za starije osobe 0,8%
– za zdravstvo 1,0%
– za vatrogastvo ‒ javne
vatrogasne postrojbe 1,0%.
(4) Za troškove obavljanja poslova utvrđivanja, evidentiranja, naplate,
nadzora i ovrhe poreza na dohodak Ministarstvu financija Poreznoj upravi
pripada naknada 1 % od ukupno naplaćenih prihoda.
Članak 6.
Iznimno od članka 5. stavka 3. ovoga Zakona, udio za decentraliziranu funkciju koju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave nisu preuzele, a imaju zakonsku mogućnost, raspodjeljuje se u jednakim dijelovima na ostale preuzete decentralizirane funkcije na području jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave.
Napomena: Članak
2. Zakona o izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i
područne (regionalne) samouprave NN 151/22 stupa na snagu 01. srpnja
2023.
Članak 6. mijenja se i glasi:
(1) U slučaju da jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave nisu preuzele decentralizirane funkcije iz članka 5. stavka 3. ovoga Zakona, a imaju za to zakonsku mogućnost, udio za nepreuzetu decentraliziranu funkciju, osim za funkciju vatrogastva, raspodjeljuje se u jednakim dijelovima na ostale preuzete decentralizirane funkcije na području jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave.
(2) Za
jedinice lokalne samouprave koje nisu preuzele decentraliziranu funkciju
vatrogastva udio za decentraliziranu funkciju vatrogastva od 1,0% ne
raspodjeljuje se na ostale decentralizirane funkcije iz članka 5. stavka
3. ovoga Zakona, već se sredstva koriste namjenski, isključivo za
financiranje vatrogasne mreže, sukladno posebnim propisima kojima se
uređuje financiranje vatrogastva.
Članak 7.
Raspodjela poreza na dohodak uređena ovim Zakonom primjenjuje se na uplatu i na povrat poreza, neovisno o razdoblju u kojem je nastala obveza za koju se uplaćuje, kao niti razdoblju u kojem je obavljena uplata, a za koju je ostvareno pravo na povrat.
III. RASPODJELA SREDSTAVA FISKALNOG IZRAVNANJA
Članak 8.
(1) Općine, gradovi i županije čiji je kapacitet ostvarenih poreznih prihoda manji od referentne vrijednosti kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda ostvaruju pravo na sredstva fiskalnog izravnanja.
(2) Kapacitet ostvarenih poreznih prihoda iz stavka 1. ovoga članka općine, odnosno grada petogodišnji je prosjek ukupnih prihoda od poreza na dohodak ostvarenih na području općine, odnosno grada koji sadrže prihode od poreza na dohodak ostvaren od najma, zakupa, iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima te imovinskih prava koji bi općina, odnosno grad ostvario uvođenjem najvišeg zakonom propisanog iznosa (u daljnjem tekstu: koji sadrže maksimalan iznos paušalnog poreza od turizma) te prihoda od prireza koji bi općina, odnosno grad ostvario uvođenjem najviše propisane stope prireza, po glavi stanovnika pojedine općine, odnosno grada.
(3) Referentna vrijednost kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda iz stavka 1. ovoga članka za općine je petogodišnji prosjek ukupnih prihoda od poreza na dohodak ostvarenih na području svih općina koji sadrže maksimalan iznos paušalnog poreza od turizma te prihoda od prireza koji bi općine ostvarile uvođenjem najviše propisane stope prireza, po glavi stanovnika svih općina, koji se uvećava za 50% tako dobivene vrijednosti.
(4) Referentna vrijednost kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda iz stavka 1. ovoga članka za gradove je petogodišnji prosjek ukupnih prihoda od poreza na dohodak ostvarenih na području svih gradova koji sadrže maksimalan iznos paušalnog poreza od turizma te prihoda od prireza koji bi gradovi ostvarili uvođenjem najviše propisane stope prireza, po glavi stanovnika svih gradova.
(5) Kapacitet ostvarenih poreznih prihoda iz stavka 1. ovoga članka županije je petogodišnji prosjek ukupnih prihoda od poreza na dohodak ostvarenih na području županije koji sadrže maksimalan iznos paušalnog poreza od turizma pomnožen s udjelom koji županijama pripada na temelju raspodjele prihoda od poreza na dohodak propisane člankom 5. stavkom 2. točkom 2. ovoga Zakona, po glavi stanovnika pojedine županije.
(6) Referentna vrijednost kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda iz stavka 1. ovoga članka za županije je petogodišnji prosjek ukupnih prihoda od poreza na dohodak ostvarenih na području svih županija koji sadrže maksimalan iznos paušalnog poreza od turizma pomnožen s udjelom koji županijama pripada na temelju raspodjele prihoda od poreza na dohodak propisane člankom 5. stavkom 2. točkom 2. ovoga Zakona, po glavi stanovnika svih županija.
(7) Kod izračuna referentnih vrijednosti kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda iz stavaka 4. i 6. ovoga članka isključuje se Grad Zagreb.
Članak 8a.
(1) Sredstva fiskalnog izravnanja iz članka 8. stavka 1. ovoga Zakona osiguravaju se u državnom proračunu Republike Hrvatske na razdjelu 025 – MINISTARSTVO FINANCIJA.
(2) Sredstva fiskalnog izravnanja iz stavka 1. ovoga članka nenamjenska su sredstva i smatraju se tekućim pomoćima iz državnog proračuna sukladno propisima kojima su uređena mjerila za određivanje plaća i naknada župana, gradonačelnika i općinskih načelnika i njihovih zamjenika, kao i plaća službenika i namještenika u upravnim odjelima i službama jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(3) Sredstva fiskalnog izravnanja iz stavka 1. ovoga članka nenamjenska su sredstva i ne smatraju se pomoćima iz državnog proračuna sukladno propisima kojima se propisuju uvjeti i postupak davanja suglasnosti za dugoročno zaduživanje jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te davanja jamstava i suglasnosti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Članak 9.
(1) Sredstva fiskalnog izravnanja u punom iznosu za pojedinu općinu predstavljaju razliku referentne vrijednosti kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda za općine iz članka 8. stavka 3. ovoga Zakona i kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda općine iz članka 8. stavka 2. ovoga Zakona pomnoženu s ukupnim brojem stanovnika pojedine općine.
(2) Sredstva fiskalnog izravnanja u punom iznosu za pojedini grad predstavljaju razliku referentne vrijednosti kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda za gradove iz članka 8. stavka 4. ovoga Zakona i kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda grada iz članka 8. stavka 2. ovoga Zakona pomnoženu s ukupnim brojem stanovnika pojedinog grada.
(3) Sredstva fiskalnog izravnanja u punom iznosu za pojedinu županiju predstavljaju razliku referentne vrijednosti kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda za županije iz članka 8. stavka 6. ovoga Zakona i kapaciteta ostvarenih poreznih prihoda županije iz članka 8. stavka 5. ovoga Zakona pomnoženu s ukupnim brojem stanovnika pojedine županije.
(4) Zbroj sredstava fiskalnog izravnanja u punom iznosu iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka predstavlja ukupna sredstva fiskalnog izravnanja u punom iznosu.
(5) Sredstva fiskalnog izravnanja u punom iznosu za pojedinu općinu, grad i županiju iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka čine udio sredstava fiskalnog izravnanja za pojedinu općinu, grad i županiju u ukupnim sredstvima fiskalnog izravnanja u punom iznosu iz stavka 4. ovoga članka.
(6) Općinama, gradovima i županijama koje imaju pravo na sredstva fiskalnog izravnanja temeljem članka 8. stavka 1. ovoga Zakona sredstva će se isplaćivati dinamikom utvrđenom u propisu kojim se uređuje izvršavanje državnog proračuna Republike Hrvatske za svaku proračunsku godinu.
(7) Iznos sredstava fiskalnog izravnanja za pojedinu općinu, grad i županiju iz članka 8. stavka 1. ovoga Zakona utvrđuje odlukom ministar financija za svaku proračunsku godinu kao umnožak udjela sredstava fiskalnog izravnanja za pojedinu općinu, grad i županiju iz stavka 5. ovoga članka i iznosa sredstava fiskalnog izravnanja iz članka 8.a ovoga Zakona koji je za tu namjenu naveden u državnom proračunu za pojedinu godinu.
IV. FINANCIRANJE DECENTRALIZIRANIH FUNKCIJA
Članak 10.
(1) Vlada Republike Hrvatske u odlukama
o minimalnim financijskim standardima utvrđuje minimalan iznos sredstava
koja je potrebno osigurati za pokriće rashoda za decentralizirane funkcije
osnovnog i srednjeg školstva, socijalne skrbi, zdravstva i vatrogastva.
(2) Sredstva za pokriće rashoda za decentralizirane funkcije osnovnog i
srednjeg školstva, socijalne skrbi, zdravstva i vatrogastva, koje se prema
posebnom zakonu prenose na jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave,
osiguravaju se iz udjela za decentralizirane funkcije iz članka 5. stavka
2. točke 3. ovoga Zakona.
(3) Ako se iz udjela za decentralizirane funkcije iz članka 5. stavka 2.
točke 3. ovoga Zakona ostvari manje sredstava od iznosa utvrđenog
odlukama Vlade Republike Hrvatske o minimalnim financijskim standardima iz
stavka 1. ovoga članka, jedinice lokalne i područne (regionalne)
samouprave imaju pravo na pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije u
iznosu koji im je potreban za dostizanje minimalnih financijskih standarda za
pojedinu decentraliziranu funkciju.
(4) Pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije iz stavka 3. ovoga
članka osiguravaju se u državnom proračunu Republike Hrvatske na
razdjelima ministarstava nadležnih za osnovno i srednje školstvo, socijalnu
skrb, zdravstvo i vatrogastvo.
(5) Vlada Republike Hrvatske uredbom utvrđuje način financiranja
decentraliziranih funkcija i način izračuna pomoći izravnanja za
decentralizirane funkcije.
Članak 11.
(1) Ako jedinice lokalne i područne
(regionalne) samouprave koje financiraju decentralizirane funkcije ostvare više
sredstava iz udjela iz članka 5. stavka 2. točke 3. ovoga Zakona nego
je to utvrđeno minimalnim financijskim standardima utvrđenima u skladu
s člankom 10. stavkom 1. ovoga Zakona, višak sredstava mogu koristiti za
financiranje decentraliziranih funkcija koje su preuzele.
(2) Ako jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koje
financiraju decentralizirane funkcije ostvare više sredstava iz pomoći
izravnanja iz članka 10. stavka 3. ovoga Zakona nego je to utvrđeno
minimalnim financijskim standardima utvrđenima u skladu s člankom 10.
stavkom 1. ovoga Zakona, višak sredstava dužne su uplatiti na račun
državnog proračuna Republike Hrvatske u roku utvrđenom u uredbi iz
članka 10. stavka 5. ovoga Zakona.
(3) Višak sredstava iz stavka 2. ovoga članka prihod je državnog
proračuna Republike Hrvatske.
(4) Jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave odgovorna za
preuzete decentralizirane funkcije dužna je sredstva za pokriće rashoda za
decentralizirane funkcije raspodijeliti svakoj ustanovi sukladno odlukama o
minimalnim financijskim standardima iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona.
Članak 12.
(1) Općine, gradovi, županije i
Grad Zagreb dužni su tijelo državne uprave nadležno za pojedinu
decentraliziranu funkciju izvještavati o utrošenim sredstvima krajnjih
korisnika (ustanova) u roku i na način propisan u odlukama o minimalnim
financijskim standardima iz članka 10. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Ako općine, gradovi, županije i Grad Zagreb ne postupe sukladno stavku
1. ovoga članka, nadležno tijelo može privremeno obustaviti doznaku
sredstava za pokriće rashoda za decentralizirane funkcije.
V. NADZOR
Članak 13.
Nadzor nad provedbom ovoga Zakona provodi Ministarstvo financija.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 14.
(1) Danom stupanja na snagu ovoga Zakona
prestaje važiti Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne
(regionalne) samouprave (»Narodne novine«, br. 117/93., 69/97., 33/00., 73/00.,
127/00., 59/01., 107/01., 117/01., 150/02., 147/03., 132/06., 26/07. – Odluka
Ustavnog suda Republike Hrvatske, 73/08., 25/12., 147/14., 100/15. i 115/16.).
(2) Odredbe članka 3. stavaka 5. i 6. ovoga Zakona prestaju važiti danom
stupanja na snagu posebnog zakona kojim će biti utvrđena raspodjela
prihoda od naknade za koncesiju za crpljenje mineralnih, geotermalnih i
prirodnih izvorskih voda te od naknade za koncesiju za zahvaćanje voda za
javnu vodoopskrbu.
Članak 15.
(1) Jedinicama lokalne i područne
(regionalne) samouprave će se tijekom 2018. godine iz državnog proračuna
isplaćivati pomoć u visini razlike između zbroja prihoda od
poreza na dohodak i prireza ostvarenih u 2017. godini i prihoda od pomoći
koji su u 2017. godini ostvareni u skladu s odredbama Zakona o izvršavanju
Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2017. godinu (»Narodne novine«,
br. 119/16. i 113/17.) te prihoda od poreza na dohodak i prireza koji će
ostvarivati tijekom 2018. godine.
(2) Jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave će se
tijekom 2019. i 2020. godine iz državnog proračuna isplaćivati 100 %,
tijekom 2021. godine 60 %, a tijekom 2022. godine 30 % iznosa pomoći
isplaćene temeljem stavka 1. ovoga članka.
(3) Pomoći koje se na temelju stavaka 1. i 2. ovoga članka
isplaćuju iz razdjela 025 – MINISTARSTVO FINANCIJA nenamjenska su sredstva
i ne smatraju se tekućim pomoćima iz državnog proračuna sukladno
propisima kojima su uređena mjerila za određivanje plaća i
naknada župana, gradonačelnika i općinskih načelnika i njihovih
zamjenika, kao i plaća službenika i namještenika u upravnim odjelima i
službama jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Članak 16.
(1) Vlada Republike Hrvatske će za
svaku godinu, u roku od 30 dana od početka godine, donijeti uredbu iz
članka 10. stavka 5. ovoga Zakona.
(2) Ministar financija će svake godine do 30. rujna donijeti odluku iz
članka 9. stavka 7. ovoga Zakona za sljedeću godinu.
Članak 17.
Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2018.
Napomena, NN 138/20
Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Članak 5.: Odluka o udjelu sredstava fiskalnog izravnanja za pojedinu općinu, grad i županiju u ukupnim sredstvima fiskalnog izravnanja za 2021. godinu koju je ministar financija donio na temelju članka 9. stavka 6. Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (»Narodne novine«, br. 127/17.) uskladit će se s odredbama ovoga Zakona u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 6.: Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim članaka 1. i 2. ovoga Zakona koji stupaju na snagu 1. siječnja 2021.
Napomena, NN 151/22
Zakon o izmjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Članak 4.: Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2023., osim članka 2. ovoga Zakona koji stupa na snagu 1. srpnja 2023.